Mevlid Kandili Ne Zaman?

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yayımladığı bilgilere göre 29 Kasım tarihinde idrak edilecek olan Mevlid Kandili, Google'ın tarihi yanlış yayımlaması nedeniyle kafa karışıklığına neden oldu. Bazı sorgularda otomatik cevap özelliği kullanan arama motoru Google, Mevlid Kandili ne zaman sorusuna yanlış cevap vererek kullanıcıların yanılmasına neden oldu. İşte, Diyanet'ten alınan bilgilere göre Mevlid Kandili ne zaman sorusu hakkında detaylı bilgiler

0
54
Görüntülemeler
mevlid kandili
Mevlid Kandili ne zaman sorusun internet üzerinden cevap arayan Müslümanlar, Google'ın karşılarına çıkardığı sonuçla yanlış bilgilendirildi. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın dini takviminde bu yıl 29 Kasım tarihinde idrak edileceği belirtilen Mevlid Kandili, bazı sonuçları otomatik olarak sunan Google tarafından 30 Kasım olarak duyuruldu. İşte, merakla araştırılan Mevlid Kandili ne zaman idrak edilecek sorusunun hicri takvime ve Diyanet İşleri Başkanlığı'na göre cevabı

MEVLİD KANDİLİ NE ZAMAN KUTLANIR?

Mevlid Kandili, Rebiülevvel ayının 11.nci günü idrak edilmektedir. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yayımladığı bilgilere göre Mevlid Kandili 2017 yılında 29 Kasım 2017 tarihine denk gelmektedir.

MEVLİD KANDİLİ NEDİR?

Mevlid Kandili ya da Veladet Kandili, Efendimiz Hz.Muhammed’in doğum gecesi ve aynı zamanda Hicrî Rebiülevvel ayının Onikinci gecesidir. İslam Nebisi Ashab-ı Kiram, Emevîler ve Abbâsîler dönemlerinde herhangi bir kutlama örneğine rastlanmayan Rebiulevvel ayının Onikinci gecesi olan Mevlid kandili, ilk defa hicretten yaklaşık üç yüz elli yıl kadar sonra Mısır’da, Şii Fâtımî Devleti döneminde kutlanmaya başlamıştır.

Mevlid, “doğum zamanı” demektir. Kuranı kerimde yer almamaktadır. İslam’da Hz.Muhammed’in doğum günü farklı mezheplerde kutlanır. Sünniler Rebiülevvel ayının Onbirinci gecesini Onikinci’ye bağlayan geceyi (25-26 Nisan 571 Miladi tarihine Hz.Muhammed’in doğum gününe rastlaması nedeniyle mevlid kutlanır), Şiiler ise 17. günü Mevlid günü ve 17’ye dönen geceyi de Mevlid Gecesi olarak adlandırırlar. Bu iki tarih arasındaki haftayı da Kutlu Doğum Haftası olarak ilan etmişlerdir.

Kandil geceleri İslam’ın ilk zamanlarında var olan bir âdet olmayıp, hicrî 3. asırdan itibaren kutlanmaya başlanmıştır. Türkiye’de Osmanlı Devleti padişahı II. Selim’den itibaren bu kutlama gün ve gecelerinde, minarelerde kandil yakılmasıyla birlikte kandil adını almıştır. Kadir gecesinden başka kandil gecesi Kuran-ı Kerim’de yer almaz.