Ardıç Yağının Faydaları

0
55
Görüntülemeler
ardıç yağının faydaları

Ardıç yağı, genellikle ardıç bitkisinin otundan yetiştirilmektedir. Ardıç otunun bir takım işlemlerden geçmesi sonucu ardıç yağı elde edilir. Sağlığımız için sayısız faydası bulunan bu yağ özellikle alternatif tıp yöntemleriyle çeşitli amaçlar doğrultusunda kullanılmaktadır. Kan dolaşımını arttırıcı özelliği olması da ardıç yağının faydaları arasındadır. Vücuttan ürik asit gibi toksinlerin atılmasına yardım eder. Romatizma, artrit gibi kemik rahatsızlıklarının iyileşmesine yarar sağlar. Gut rahatsızlığına fayda sağlaması da ardıç yağının kullanım alanları arasındadır.

FAYDALARI

 1. Sinüzit : Ardıç yağı ağrı kesici etkisi gösterir. Sinüzite bağlı olarak gelişen baş ağrılarına ardıç yağının şifa olduğu bilinmektedir.
  Kullanımı : Ağrı gelişen bölgeye ardıç yağından bir miktar sürerek ağrının şiddetinin azalmasını sağlayabilirsiniz.
 2. İdrar Yolu İltihapları : Ardıç yağının düzenli olarak kullanılmasının idrar yollarındaki iltihaplanmalara iyi geldiği bilinmektedir.
  Kullanımı : Ardıç yağından bir tatlı kaşığı tüketmenin mesane ve idrar yollarındaki iltihaplanmalara iyi geldiği söylenmektedir.
 3. Bronşit : Bronşit hastalığı olan insanlarda da ağız yoluyla ya da burun yoluyla ardıç yağı kullanılmalıdır.
 4. Selülit : Ardıç yağının duştan sonra selülitli bölgeye uygulanmasının selülitleri yok edici etkisi olduğu söylenmektedir.
 5. Kramp ve Romatizma Ağrıları : Ardıç yağı ayakta magnezyum eksikliğinden meydana gelen kramplara iyi geldiği bilinmektedir. Ardıç yağını kramp oluşan bölgeye masaj yaparak uygulayabilirsiniz.
 6. Kanı Temizlemesi : Vücuttaki kanın temizlenmesi, ağır metallerinde aynı zamanda temizlenerek kalbe temiz bir şekilde kanın pompalanması demektir. Ardıç yağını kullanarak kanın temizlenmesini sağlayabilirsiniz.
 7. Adet Sancıları : Her ay meydana gelen adet döneminiz ağrılı geçiyorsa ardıç yağını ağız yoluyla kullanabilirsiniz.

Ardıç Yağının Kullanım Metodları

 1. Ağız Yoluyla Kullanmak
  Ardıç yağının tadı damak tadınıza uymuyorsa bir adet kesme şekerin üzerine birkaç ardıç yağı damlatarak şekeri emebilirsiniz. Bu yöntemle ardıç yağından faydalanmış olabilirsiniz.
  Ağız yoluyla ardıç yağını kullanmak için bir bardak suyun içerisine birkaç damla damlatarak ardıç yağlı sudan günde en fazla 3 defa tüketebilirsiniz.

  Aynı zamanda ardıç yağını ekmeğin üzerine damlatarak da tüketebilirsiniz.

 2. Solunum Yoluyla Kullanmak
  Ardıç yağını solunum yoluyla da kullanabilirsiniz. Kulak çubuklarına veya bir pamuğun üzerine ardıç yağı damlatarak, yağı soluyabilirsiniz. Bu şekilde ardıç yağından faydalanmış olursunuz.
 3. Harici Yöntemlerle Kullanmak
  Ardıç yağının ağrı kesici etkisi olduğunu bir gerçek. Ardıç yağını ağrıyan bölgenize sürüp masaj yaparsanız, bu şekilde de faydalanmış olacaksınız.

ZARARLARI

Yoğun bir kıvamı ve keskin bir kokusu olan ardıç yağının; hamilelere, şeker hastalarına ve böbrek hastalarına kullanılması tavsiye edilmez.